top of page

Under the bridge - not the lyrics


1991 gerçek olamayacak kadar, The Black Album, Nevermind, Badmotorfinger, Out of Time, Ten ve bir o kadar Blood Sugar Sex Magik…


Red Hot Chili Peppers’ın çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan “Blood Sugar Sex Magik” albümünde yer alan “Under The Bridge”; depresyona, yalnızlığa ve madde bağımlılığının getirdiği durumlara dair yazılmış bir şiir.


Kuruluşundan beri iç içe olduğu “drug” kültürü, grubun sahne performansını çok uç bir noktaya taşıyor gibi gözükse de aslında yıpratıcı bir süreci de tetikliyor. Grubun gitaristi –aynı zamanda Anthony Kiedis’in ve Flea’nin Fairfax’ten en yakın arkadaşı olan– Hillel Slovak’ın aşırı dozdan hayatını kaybetmesi üzerine, RHCP dağılma sürecine, Kiedis ise derin bir depresyona girer.


Çevresindeki insanlardan uzaklaştığı, gruptaki arkadaşlarına karşı bile yabancılık çektiği hayatının bu en berbat döneminde, kendisini yaşadığı şehir olan Los Angeles’tan başka kimsenin anlamadığını söyler Kiedis. İşte bu yüzden Kaliforniya, grubun kırk senedir değişmeyen üyesi!


Kiedis’in depresyon hâliyle defterine karaladığı şiiri, albüm prodüktörü Rick Rubin tesadüf eseri okur ve oldukça etkilenir. Çok iyi bir şarkı olabileceğini düşündüğü bu şiirin bestelenmesi için ısrarcı olsa da Kiedis’e göre bir utanç kaynağıdır bu depresyon anıları. Ancak Rubin’in uğraşları sonuç verir ve Kiedis, John Frusciante ile şiiri bestelemeye karar verir. Bu süreçle beraber tekrar gruba yakınlık duymaya başladığını ve gruptakilerin de onu anlamaya başladıklarını fark eder. Artık bağımlı olduğu zamanlarda uyuşturucu almak için gittiği o “Köprünün Altı”ndaki gibi yalnız değildir.

Kiedis’in atmosferi hüzünlü ve melankolik şiirine, Frusciante’nin etkileyici gitar riffleri eşlik eder. Flea’nin bas çizgileri ve Chad Smith’in davul ritimleriyle birlikte RHCP klasiği “Under The Bridge” çıkar ortaya.


“Under The Bridge”, bir zamanlar ünlü illüzyonist Harry Houdini’nin yaşadığı “perili ev” olarak bilinen “The Mansion” stüdyosunda kaydedildi. Spotify’da 1 milyar dinlenmeyi geçmesinde perilerin bir payı var mı bilinmez ama şarkı daha uzun yıllar zamana meydan okuyacak gibi duruyor.


✍️: @burak__karakaya

📸: Log Angeles Times I Chris Cuffaro


Comments


bottom of page