top of page

Yeni sesler: Soma FM'den bekleniyorsunuz!


Müzik dinleme alışkanlıklarımıza paralel bir biçimde, yeni şarkılar keşfetme biçimlerimiz de seneler içinde dönüştü. Aslında yeni bir şarkı ile tanışmanın en güzel hâli, evdeki büyük kardeş ya da büyük kuzen mp3'ünde yaşanan karşılaşmada bulur kendini. O zamanların çok uzağındayız artık. Fakat neyse ki; radyolar hâlâ yanımızda. İnişli-çıkışlı bir duygusal durumda ya da Spotify'ın kürasyonunda kaybolduğumuzda; radyolar hâlâ sığındığımız en güvenli limanlar. Geçtiğimiz iki ay bizim için çok zor bir dönemdi. Aynı şarkıları dinlemekten yorulduğumuz ve yolumuzu kaybettiğimiz sırada Soma FM ile kesişti yolumuz.

ABD San Francisco merkezli, reklamsız (dinleyici destekli) ve yalnızca internet üzerinden yayın yapan bir radyo istasyonu Soma FM. Yeni müzikleri araştırıp dinleyiciye sunmayı amaç edinmiş, çok küçük ama bu işe kendini adamış bir ekip yönetiyor radyoyu.

Rusty Hodge, 90'lı yılların ikinci yarısında dijital radyo denemeleri yapıyor. Medya şirketlerinde çalışıyor. Fakat dinlemek istediği çevrimiçi radyoyu kimsenin kuramayacağına karar verip 2000 yılında somafm.com'u resmî olarak hayata geçiriyor. Radyonun adı, kurulduğu yer olan San Francisco'nun South of Market (Soma) yer altı kulüp bölgesinden geliyor. Kurulduğunda Drone Zone adındaki tek kanal üzerinden yayın yapılıyor. Bugün ise farklı müzik türlerinde yayın yapan yaklaşık kırk tane kanal var.


Bir strateji olarak daha fazla dinleyici sayısına ulaşmak için ana akım müzik çalmayı reddediyorlar. Dinleyicilerin kendilerini keşfettiklerinde çaldıkları müziğe gerçekten ilgi duyacaklarına inanıyorlar ve bunda oldukça haklılar. ABD saatiyle erken bir saatte de açsanız muhtelif kanallarda yüzlerce dinleyici olduğunu görüyorsunuz.


Biz "Indie Pop Rocks!" isimli kanala tutulduk. Gün içinde Soma FM'de dinlediğimiz şarkıları eş zamanlı olarak Spotify'da beğenilenler listemize ekliyoruz. Temmuz 2023 Spotify çalma listemizdeki şarkıların büyük bir kısmı bu seçkiden oluşuyor. Mesela The Natural Lines adında bir grup keşfettik radyoda. Spotify'da aylık 800 dinleyicisi var. Denk gelmemiz neredeyse imkânsız. Bu yıl kendi isimleriyle yayınladıkları albümlerinden "My Answer" adlı bir şarkıyı burada dinledik ve bayıldık. Mesela Shed Seven çalıyorlar ama her defasında "Stand By" çalmıyorlar. Grubun "Kissing California" adında yeni bir şarkısı çıkmış. Sayelerinde haberimiz oldu mesela.


Çok keyifli...


Kaynak: somafm.com

📸: instagram/somafm_official


Comments


bottom of page