top of page

Where are we now?


Müzik dünyasının en güçlü figürlerinden David Bowie, 2004'te geçirdiği kalp ameliyatının ardından, turnelerden ve kayıtlardan elini eteğini çekiyor. Ta ki 2013'teki 24. stüdyo albümü "The Next Day"e kadar.


Albümün ilk single'ı "Where are we now?" hiç kimseye haber verilmeden, fanların fark etmesi beklentisiyle, 8 Ocak'ta iTunes'a bırakılıyor; sanatçı @tonyoursler 'ın kaydettiği özel bir klip ile birlikte. Şarkı, Birleşik Krallık listelerinde ilk 10'a giriyor. Böylece Bowie, 1960'lardan bu yana her on yılda bunu başaran birkaç isimden biri oluyor.


Hem albüm hem de single'da, Bowie'nin 1970'lerin sonunda Berlin'de geçirdiği günlere dair büyük izler var. Berlin'de @iggypopofficial ile aynı daireyi paylaşan ve Brian Eno ile çalışan Bowie, burada 3 albüm yayınlıyor. "The Next Day"in kapağı da bu üçlemenin ikincisi "Heroes"un albüm kapağının yeniden düzenlenmesiyle oluşturuluyor. Ayrıca "Where are we now?"da zamanda kaybolan Bowie, "Potsdamer Platz", "KaDeWe" ve "Nuremberg Strasse"de geziniyor.


Yoğunluğu yavaş yavaş artan bir hüzün, nostalji var "Where are we now?"da. Basit ve net ifadelerin ardındaki sakin akor yurüyüşleri, Bowie'nin hüznünü içinize işletiyor. Klip de bu duyguyu destekler nitelikte. Bowie'nin Berlin'deki eşyalarının arkasında Berlin'de yaşadığı mekanların görüntüleri akıyor. Ekranın önünde ise Bowie ve @tonyoursler'in eşi Jacqueline Humphries'in yüzlerinin yansıtıldığı, yapışık iki kukla yer alıyor. Klibin sonunda Bowie, üzerinde "m/s Song of Norway" yazılı bir tshirt ile görünüyor. "Song of Norway" ise Bowie'nin sevgilisi Hermione Farthingale'in yer almak için onu terk ettiği, 1970 yapımı film.Kaynak: Wikipedia, BBC, The Telegraph, David Bowie: The Last Five Years (Belgesel)


📸: blog.calarts.edu

Comments


bottom of page