top of page

War - not the lyrics


Geçtiğimiz günlerde, Valencia-Real Madrid maçında 22 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Vinicius Junior tribünlerden yapılan ırkçı tezahüratlara maruz kalmıştı. Dünyanın dört bir köşesinden destek mesajları alan futbolcuya, bir anlamlı mesaj da ezeli rakipleri Barselona’da forma giyen Raphinha’dan geldi.


Valladolid’e karşı verdikleri mücadelenin sonuna doğru oyundan alındığı sırada formasını çıkaran Raphinha, atletinde yazan mesajı tüm dünyayla paylaştı.


“Ten rengi, gözlerin parlaklığından daha önemli olduğu sürece savaş devam edecek. Birlikteyiz, Vini J."


Reggae müziğe biraz ilgi duyuyorsanız, böylesine etkileyici bir sözü duymamış olmanız mümkün değil. Çünkü Raphinha’nın Vini Jr’a destek için yazdığı bu sözler Bob Marley’in insan hakları, sosyal adalet ve barış mesajlarını yansıtan “War” şarkısından bir alıntı. Şarkı, Bob Marley & The Wailers grubunun 1976 yılında çıkardığı "Rastaman Vibration" albümünde yer alıyor olsa da sözleri Etiyopya İmparatoru Haile Selassie'nin 1963 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaan esinleniyor. Aynı zamanda bir Rastafari olan Bob Marley, tanrılık atfettiği Haile Selassie'nin bu konuşmasından oldukça etkileniyor ve "War" şarkısını bu temelde yazıyor. Bu anlamlı şarkı kısa sürede Marley'in kendine özgü vokal performansıyla en büyük klasiklerinden biri haline geliyor ve Haile Selassie'nin kendi sözleriyle Rastafari mesajını tüm dünyaya taşımış oluyor.


Güçlü politik mesajlara sahip "War", birçok müzisyen tarafından yorumlandı. Bunlardan en bilineni ise Sinead O’Connor’ın Saturday Night Live’da ırkçılıktan çok çocuk istismarına atıfta bulunarak şarkıyı akapella söylemesiydi. Çünkü O’Connor, şarkının sonunda Katolik rahiplerin çocuk istismarını protesto etmek için “Fight The Real Enemy” diyerek Papa II John Paul’un fotoğrafını yırtmıştı. Sinead O’Connor’la acımasızca alay edildi, cancel culture’a maruz bırakıldı. Fakat artık çok daha fazla kişi O’Connor’la hemfikir...


Bu yüzden Bob Marley’in de dediği gibi; “İyinin kötülüğe karşı zaferine güvendiğimiz için kazanacağımızı biliyoruz.”


📸: Rolling Stone


Comments


bottom of page