top of page

Uncut: Var olmayan soundtrack


Türkiye'de yakın dönemde alternatif rock müzik sahnesinde yüzü bir miktar daha ada müziğine dönük ve kendine has bir "singer & song writer" geleneği var. Görece daha kompleks, bilinmezlikleri üzerine konuşması çok keyifli, anlamı yıllar içinde dönüşen ve biricik şarkı sözlerine dayanan bir zaman akışından bahsediyoruz. Bunun son yıllardaki en önemli temsilcilerinden biri de Arel Koray Nalbant.


Nalbant'ı 2010'lu yılların başında grubu Vera ile tanıdık. 2019'dan itibaren, solo çalışmaların da dâhil olduğu bir diskografiyi takip etmeye başladık. Yayımlanan tekliler ve "Bir Defa Daha" albümünü, geçtiğimiz hafta bambaşka bir adım izledi: "Uncut": Var olmayan bir film için, 9 parçalık soundtrack.


Albüm teaser'larında Nalbant'ın var olmayan filmine dair ipuçları var: Bodrum, İstanbul, Londra, Didim... Kapak görseli de Venedik'in Castello bölgesinden: RAMO DEL VIN. Şarap dalı anlamına geliyor İtalyanca'da. Kendisinden sözsüz bir müzik dinleme fikri çok garip gelmişti en başta. Fakat dinleyiciyi şarkıların arasında kendi filmini bulmaya davet eden bir albüm ile karşı karşıyayız. Bunun hakkını veren sapasağlam şarkıların içinde dolaştıkça, Nalbant'ın dostlarıyla birlikte ne kadar naif ve özel bir dünya yarattığının farkına vardık.


Albüm, serbest çağrışım yoluyla "Bir Defa Daha" albümünden "Bisiklet Hırsızları" şarkısını hatırlatmıyor değil. Şarkıda izlenmemiş, "Uncut"ta ise var olmayan bir film...


Merve Deniz, Can Oflaz, Efe Demiral, Onur Pastel ve Ceren Gündoğdu albüme katkı sunan diğer kıymetli isimler. Mastering'de Güven Ersoysal var. Hikâyesini merak ettiğimiz kapak görseli ise yine Vera'dan tanıdığımız Canberk Karademir ve Çağla Çağlar imzalı.


Comments


bottom of page