top of page

Polly_ not the lyrics


Bu hafta, Seattle Grunge sahnesinin en önemli figürü olan, aynı zamanda tüm zamanların en ilham veren ve etki bırakan gruplarından Nirvana’nın Polly şarksının hikâyesinden bahsedeceğiz.


90’larda milyonları peşinden sürükleyen grup, bu başarısını büyük oranda tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen Nevermind’a borçlu. Nevermind öyle bir albüm ki, içindeki bütün şarkılar için ayrı ayrı hit parçalar diyebiliriz. Grubun, kendisine has üslubuyla şarkıları birer hit'e çevirmek konusunda oldukça marifetli olan ikonik frontman'i Kurt Cobain, şarkı yazarken gerçek hayattaki olaylardan fazlasıyla besleniyor. Polly, Nevermind’da altıncı sırada yer alan, sadeliği ve sakinliğiyle kulaklarda yer eden bir şarkı...


Şarkının hikâyesi gerçek bir kaçırılma olayına dayanıyor. 1987 yılında Tacoma’da on dört yaşındaki bir genç kız, punk konseri dönüşü sırasında Gerald Friend isimli bir kişi tarafından kaçırılır. Günlerce sürecek işkenceye ve tecavüze maruz kalan genç kız, kendisini alıkoyan kişinin, onu arabasıyla gezdirmeye çıkardığı sırada, benzin almak için durmasını fırsat bilerek kaçıp kurtulur. Bu olayı gazetede okuyan Cobain ise hikâyeyi failin bakış açısıyla aktarmak ister. Genç kızın, faili kendisine güvendirmeyi başararak savunmasız hâle getirmesinden bir hayli etkilenmiştir.


Failin bakış açısıyla yazılan "Polly", Nirvana’nın “Rape Me”, “Be a Soon” şarkıları gibi kadın hakları mücadelesine verdiği desteğin kanıtı olarak gösterildi sık sık. Şarkının bir yerinde Cobain, “Polly says...” deyip susuyor. Aslında burası kayıt sırasında şarkıya yanlış girdiği kısım olsa da güzel duyulduğu için kesilmeden bırakılmış. Ayrıca Cobain, şarkıyı bir rehin dükkanından satın aldığı 12 telli Harmony Stella ile kaydetmiş. Gitarın sadece beş teli olduğu için bir klasik gitar gibi tınlaması da şarkıyı ilginç kılan anekdotlardan bir diğeri.


✍🏼: @burak___karakaya


Comments


bottom of page