top of page

Ocean spray _ not the lyrics


Müziğe tutku derecesinde bağlı kimi dinleyicilere işittikleri sesin uyandırdığı duygusal tepkiler yeterli gelmez. Buna sebep olan müziğin ya da sözlerin ardındaki hikâyenin peşine düşerler. Çünkü her birinin, dinleyicisine ulaşmasını sağlayan çok kıymetli hatıraları/yaşanmışlıkları vardır.


Bu seride sizlere sevdiğimiz şarkıların hikâyelerinden ya da hikâyesini öğrendikçe daha çok sevdiğimiz şarkılardan bahsetmek istiyoruz.


Manic Street Preachers, Ocean Spray


Adını bir içecek markasından alan şarkının hikâyesi insanın kalbine dokunan türden. Manics ekibinin solisti ve gitaristi James Dean Bradfield’in yazdığı şarkı, annesinin kanser tedavisi görürken hastanede beraber Ocean Spray içtikleri günlere ithafen yazılmış. Annesinin en sevdiği içecek olan Ocean Spray, bir süre sonra ikilinin hastanede geçirdikleri vakitlerde bir muhabbet aracına dönüşmeye başlıyor. İlerleyen hastalık aşamalarında artık annesinin daha fazla uyanık kalamamasına ithafen şarkıda geçen “Oh, please stay awake and then we can drink some Ocean Spray” sözleri dökülüyor kaleminden. 2001 çıkışlı "Know Your Enemy" albümünde bulunan şarkı, zamanla grubun en çok sevilen şarkılarından biri hâline geliyor. James’in özellikle albümün çıktığı zamanlarda, şarkıyı söylerken gözlerinin dolduğunu ve yüzündeki acı tebessümü görebilirsiniz konser kayıtlarında.


✍🏼: @burak___karakaya


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page