top of page

Mr. Writer - not the lyrics


Britpop döneminin bize armağan ettiği Stereophonics, ilk albümleri “Word Gets Around” ve devamında yayınladıkları “Performance And Cocktails” ile kendisinden fazlasıyla söz ettirmiş; NME ve Rolling Stone gibi prestijli müzik dergilerinin kapaklarına da birçok kez konuk olmuştu. Ta ki 2001’de çıkan albümleri “Just Enough Education To Perform”a kadar...


Peki ne oldu da gençleri peşinden sürükleyen Galli rock grubu, bir anda gözden düştü ve müzik basının hedefi haline geldi?


Stereophonics, albüm öncesinde büyük bir turneye çıkmaya hazırlanıyordu. Tanıdıkları bazı gazeteciler, kendilerine bu turnede eşlik etmeyi teklif etmişti. Bunun karşılığında gruba ve yeni albümde yer alacak şarkılara dair incelemeler yayımlayacaklardı. Grup bu teklifi kabul etti. Fakat turne bittiğinde ve herkes evine döndüğünde işler pek de grubun beklediği gibi gitmedi. Turnedeki gazetecilerden birisi, grubun Amerikan müzik piyasası için pek bir değeri olmadığına dair bir yazı yayımladı. Aynı yazıda Stereophonics, akranı olan diğer gruplarla olumsuz bir şekilde karşılaştırıldı. “Amerika’nın Oasis maçoluğuna özenen, Radiohead çakması bir gruba ihtiyacı var mıydı!”


Yaşadığı hayal kırıklığı üzerine, grubun solisti Kelly Jones “Mr. Writer”ı yazmaya başladı.. Jones ve albümün yapımcısı Marshall Bird ise hayal kırıklığının yarattığı o berbat hissi yansıtabilmek için kayıt sırasında dinledikleri Stevie Wonder'ın “Maybe Your Baby” şarkısından ilham aldı.


Sözleriyle müzik basınını doğrudan eleştiren şarkı, listelere ilk 5’ten giriş yapsa da uzun bir süre basının ilgisinden mahrum kalmakla cezalandırıldı. Her ne kadar spot ışıkları üzerinden çekilmiş olsa da Sterephonics, diskografisine birbirinden güzel albümler ekleyerek inci gibi parlamaya devam etti. Yıllar geçse de üstünden, Kelly Jones’a şarkıyla alakalı gelen sorular üzerine "Yazması 10 dakika sürdü ama etkisi 10 yıldır sürüyor.” demişti.


Bu hafta #notthelyrics te bizim için hâlâ çok kıymetli olan Mr. Writer’ın hikâyesinden bahsetmek istedik.


İyi okumalar, keyifli dinlemeler…


✍️: @burak__karakaya & @gultekinogz

📸: The SunComentarios


bottom of page