top of page

Interpol İstanbul konseriGeçtiğimiz hafta “post-punk revival” dalgasının en önemli isimlerinden Interpol, 12 yıl aradan sonra Maximum Uniq Açıkhava’daydı. “Eskiden sahneye takım elbisesiz çıkılmazdı.” düsturundaki New York’un en güzel abileri, post punk müziklerini icra etmek için yine aynı tertipte sahnedelerdi. Son yılların en iyi setlist’ini çaldıkları konserde, belki de bir daha yakalayamadıkları seviyede olan “Turn on the Bright Lights” ve “Antics” albümlerine geniş yer verildi.

“Turn on the Bright Lights” albümünün inanılmaz introsu “Untitled” ile başladı konser. Şarkı esnasında açılan parlak ışıklarla beraber Interpol’ün yoğun hüzün barındıran evrenine giriş yapmış olduk. Yüksek bir tempoya geçiş yapan grup, yine aynı albümden “Obstacle 1” ile devam etti. Özellikle temponun yükseldiği “Obstacle 1” ve “Roland” gibi şarkılarda Sam Fogarino’nun performansı etkileyiciydi. Konserin giriş bölümünü “Narc”, Evil”, “Take You on a Cruise”, “Not Even Jail” ve “C’mere” gibi “Antics” albümünün hit şarkıları takip etti. “Leif Erikson” şarkısıyla dinleyicisini dert sahibi yapan Interpol, bis öncesi konserin pik noktasına “PDA” ile ulaştı. Leif Erikson’un ses aralıkları John Frusciante’nin gitar rifflerini anımsatıyorken, PDA’da ise Paul Banks’in vokallerinde Ian Curtis’i duyuyormuş gibi hissedebilirsiniz.


Bis'ten sonra “The New” ile dönüş yapan grup, “Stella” ile dibe sürükledi dinleyicisini. Yaşadığımız onca sorun yokmuş gibi bir de Stella için derbeder olduk. Maximum Uniq Açıkhava’da “Slow Hands” ile noktalanan bir yaz gecesine konser boyunca Daniel Kessler’in gitar soloları, Paul Banks’in kendine özgü vokaline ise dinleyiciler eşlik etti.


Sahne önünde ayakta dinleyicilerin yer aldığı genel alan neredeyse tamamen doluyken, tribündeki boşluklar bir o kadar fazlaydı. Herkesin bir zamanlar çok sevdiği gruba ilginin azalmasının sebebi sizce ne olabilir? Giderek zayıflayan diskografisiyle dinleyicisini artık o kadar da heyecanlandıramaması mı? Yoksa, her geçen gün artan, yabancı kura endeksli bilet fiyatları mı? Çok yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan Sigur Ros, M83 ve The Prodigy konserlerinin de “lojistik sebeplerden” dolayı iptal edildiğini unutmayalım. Umarız bu konserler, İstanbul’da izlediğimiz son yabancı isimler olmaz.


📸: Oğuzhan Gültekin

✍️: Oğuzhan Gültekin #ntn #music #interpol #istanbul

Comments


bottom of page