top of page

Help is on the way_ not the lyrics


Amerika Birleşik Devletleri'nin 2005 yılında en büyük afetlerinden birisi olan Katrina Kasırgası’ndan etkilenen şehirlerin başında gelen New Orleans, 2011 yılının Nisan ayında, bu defa başka bir felaketle karşı karşıyaydı. Okyanus açıklarındaki petrol sondaj kulesinin denizaltı ekipmanında meydana gelen patlama sonucu 11 işçi hayatını kaybetmiş ve üç ay boyunca devam eden petrol sızıntısı, büyük bir çevre felaketine yol açmıştı. Sızıntı bir şekilde durdurulsa da aynı günlerde New Orleans’ta bulunan hardcore, punk müzik grubu Rise Against vokalisti Tim McIlrath’ın aklında tek bir soru vardı “Ya yarattığımız bu grotesk dünya devam etmeyi hak etmiyorsa?”


Dünyanın gitgide kontrolden çıktığını ve adım adım kıyamete yaklaştığımızı düşünmeye başlayan Rise Against, ana teması insanlığın sonu olan ve lirik içeriğinin çoğunluğunu sosyal ve politik yorumların oluşturduğu "Endgame" albümünü yapmaya karar veriyor bu olayın ardından.


Üst üste felaketlerden etkilenen New Orleans’ın yeterli yardım alamadığını ve bu çaresizliği dinleyicilerine aktarmak isteyen grup, “Help Is On The Way” isimli şarkılarına albümün ikinci sırasında yer veriyor. Şarkı boyunca McIlrath’ın temiz vokalini koruması tehditkâr bir marşı, geçişlerdeki “Right Here” çığlıkları ise yardım çığlıklarını anımsatıyor. Şarkının klibinde de kasırganın başlamasıyla birlikte evleri sular altında kalan bir ailenin hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.


Çok yakın zamanda benzer duygular yaşadık. Acımız hâlâ taze. Bu düzen, dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, başımıza gelecek felaketlerde aynı çaresizliğe mahkûm ediyor bizi. Bu yüzden “Help Is On The Way” müziğin evrenselliğine ve ortak duygulara tercüman olmasına güzel bir örnek.


Bu arada albümde yer alan diğer şarkılardan Make it Stop (September’s Children); homofobik şiddete maruz kalan ve intihar eden çocukları, Disparity by Design; gelir dağılımı eşitsizliğini, Survivor Guilt ise savaş karşıtlığını ele alıyor.


👇🏼 Hikâyesini merak ettiğiniz şarkıları yorumlara yazmayı unutmayın lütfen!


Görüşmek üzere...


✍🏼: @burak___karakaya

📸: National Geogrqphic Stock/Tyrone Turner/WWF


留言


bottom of page