top of page

Dog days are over - not the lyricsHer gün bisikletiyle geçtiği yolda Florence Welch’in dikkatini bir yazı çeker. Gökkuşağı renkleriyle yazılmış bu yazıda köpek günlerinin bittiği yazar. “Dog Days Are Over” Welch’in bu yazıdan aldığı ilhamla ortaya çıkar.


Canis Major ya da bilinen adıyla Büyük Köpek Takımyıldızı’nın en parlak olanı Sirius, aynı zamanda güneşten sonra gökyüzündeki en parlak yıldızdır. Yunan mitolojisinde avcı Orion’un köpeğinin adının Sirius olmasının yanı sıra, Antik Roma’da da yıldız haritasındaki yeri nedeniyle küçük köpek anlamına gelen “Canicula” olarak adlandırılmıştır. Uzay ve yaşam mitleri konusunda fazlasıyla gizemli bir yıldız olan Sirius, yaz aylarının ortasında kırk günlük bir süre boyunca güneşle beraber doğar ve batar. Bu kırk günlük süre, yazın en sıcak ve kavurucu periyodudur. Antik Yunan’da bu sıcak günler, ancak köpeklerin dışarı çıkacak kadar deli olmasına ithafen “Köpek Günleri” olarak betimlenmiştir. Büyük Takımyıldızı’nın görüntüsü de bir köpeği anımsattığı için “Köpek Günleri” bir takvim terimi haline gelmiştir.


"Sirius'un, Dünya'ya en yakın olduğu noktada bütün hayvanlar miskin ve uykulu olurlar. Uzaklaştığında ise uykularından uyanırlar."


Florence Welch’in açıkladığı gibi doğrudan “köpek günleri” referansıyla yazılan “Dog Days Are Over” için aslında bir uyanışı temsil ediyor diyebiliriz. Olumsuz duygulardan kurtulmayı teşvik eden şarkı sözleri, zorlu bir dönemi geride bırakmaya dair mesaj içerdiği için şarkının adı da bu temaya uygun seçilmiş. Grubun ilk albümü “Lungs”da yer alan şarkı, hareketli ritmi ve Florence'in etkileyici ses aralığıyla öne çıkıyor. “Cosmic Love”, “Rabbit Heart” şarkılarında olduğu gibi belirgin bir şekilde kullanılan arp ise albümün karakteristik sound’una önemli bir katkı sağlamış ve grubun kendine özgü, tanınabilir bir tarzı olmasına yardımcı olmuş.


Sirius yine yaklaşıyor. Güzel ama bir o kadar sıcak, bunaltıcı günler bizi bekliyor. Biliyoruz ki her şey gibi bu “Köpek Günleri” de bitecek. “Sonra yine bahar gelecek, yaz gelecek. Tekrar eden şeyler bizi tekrar tekrar sevindirecek.”Comments


bottom of page