top of page

Denek hayatım - not the lyrics


Hazırlanmış bavullar, yolculuğa çıkacak olmanın verdiği o heyecan, koşturmaca… Son olduğu bilinmeyen vedalaşmalar, dönüşü olmayan bir hız seferi…


Tam 19 yıl olmuş. 41 insanın bu dünyadan koparılmasına sebep olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren raydan çıkalı. Yetersiz olduğunu bağıran raylar, gidilmesi gerekenin üzerinde olan hız ve tüm uyarılara rağmen denek olarak kullanılan 230 insan hayatı.


Sakin’in Türk Rock müzik tarihinde özel bir yeri olan, 2008 çıkışlı Hayat albümünün ilk single’ı Denek Hayatım, 22 Temmuz 2004’de yaşanan Pamukova Tren Kazası'nı anlatıyor bizlere. Ülkemizde yaşanan onlarca ihmalde olduğu gibi, olayın ardından verilen çelişkili ifadelerle ve karartılan delillerle beraber üzeri örtülmeye çalışıldı. Sebepsiz ve sonuçsuz bir denek olarak hayatını kaybeden onlarca insanın anısına adeta anıt niteliği taşıyan bu şarkı, aradan geçen yıllara rağmen güncelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. 8 Temmuz 2018 tarihinde Çorlu Tren Kazası yaşandı. Yine ihmaller sonucunda 25 kişi hayatını kaybetmiş, 317 kişi yaralanmıştı.


Aslında tren kazasının çok daha ötesinde, genel olarak bu ülkede denek olarak kullanılan birçok mecra olduğunun farkındayız. Hiç de normal olmayan ama normalleştirilmiş ve denek yerine konulduğumuz belli hayat formlarına da değiniyor “Denek Hayatım”.


İnsan hayatının bu denli ucuz olduğu topraklarda herhangi bir çalışmaya denek olmamayı diliyor, Onur Özdemir’e ve Sakin’e bu eser için teşekkür ediyoruz.Comments


bottom of page