top of page

Bir hafıza pratiği


Bundan tam 10 yıl önce, bu ülkedeki en büyük müzik festivali son defa yapıldı (en azından şimdilik). Bir eski Türkiye nostaljisinden öte çok daha karmaşık bir dönüşümün hikâyesi bu. Bir neslin zihninde 2013 yazı, yaşam alanlarımızı korumak demek hâlâ. Geçen her yıl bir başka ve daha zor bir deneyim. Yaşam tarzlarımıza müdahale, kutuplaşma, yüksek kur, güvenlik meseleleri, ekonomik krizler gibi birçok nedeni var bugünün. Yaşam alanlarımızı savunmadığımız her gün, biraz daha uzaklaşıyoruz kendi normalimizden. Son olarak Nilüfer Müzik Festivali ve dahasının iptali, vehametin boyutunu gösteriyor.


Bir hafıza pratiği olarak soluğu hemen Rock'n Coke videolarında almak mümkün. Fakat boş bir Hezarfen Havaalanı fotoğrafına bakarak da anılarımızı çağırabiliriz. İlk ve tek Rock'n Coke maceramız 2011 yılında kaldı. Sarı rengin hakim olduğu bu boşlukta sabah güneşinin yakıcılığıyla uyanmayı, sahneden sahneye koştururken tanışmak için gördüğümüz gazeteci ve müzisyenlerin yanına gidişimizi ve Motörhead'de sahnenin sağından başlayıp öbür ucundan çıktığımız pogoyu anımsıyoruz.


Rock Werchter festival rehberimizde de belirtmiştik. 2023'te Werchter'de gördüklerimiz, Rock'n Coke'taki deneyimlerimizin büyük ölçekte bir rüyasıydı sanki. O geleneği/kültürü sürdürebilseydik, bugünün Avrupa standartlarında bir festivale sahip olmamız işten bile değildi.


10 yıl önce bu saatlerde, çadırlarını kuran kampçılar festival alanını keşfediyordu. Acaba şimdi neredeler?


Comments


bottom of page