top of page

Ayin gibi bir konser


Nick Cave & The Bad Seeds, çıkacakları ilk Avrupa turnesi ve İKSV 50. yılı kutlamaları kapsamında, dün akşam Parkorman’da dinleyicileriyle buluştu.


Uzun zamandır beklenilen gün, Gülşah Turgut’un DJ setiyle başladı. Ardından Parkorman’ın yeşillikleri içerisinde hem güçlü hem de içimize dokunan tınılarıyla İngiliz deneysel rock grubu Black Country, New Road’u Türkiye’de ilk kez dinleme fırsatı bulduk.


Sahneye konser saatinden önce çıkan Nick Cave & The Bad Seeds, “Get Ready For Love”, “There She Goes, My Beautiful World” ve “From Her to Eternity” ile yüksek bir tempoyla giriş yaptı. Roller coaster misali zirveye çıktığımızı sandığımız o anda “O Children” ile yavaş yavaş dibe vurmaya başladık. Ardından sadece akıllara değil ruhlara da kazınmış “I Need You”, “Waiting For You” ile dağıldık.


Nick Cave, konserin her anında sahne önündeki dinleyicileriyle temas hâlindeydi. Zaman zaman kendisine uzatılan eşyaları imzaladı. Kimi zaman onları bir vaiz gibi kutsadı. Sıradanlıktan çok uzak Nick Cave & The Bad Seeds konserlerine sık yapılan ayin benzetmesinin bir sebebi de bu olsa gerek...


64 yaşındaki Avustralyalı müzisyenin “Red Right Hand”deki piyano ve “City of Refuge”deki armonika performanslarında bitmek bilmeyen enerjisi görülmeye değerdi. Warren Ellis’in eşlik ettiği olağanüstü sahne şovlarına, dinleyiciler de hep bir ağızdan söylediği şarkılarla katıldı. Kimi zaman geri vokal’deki üçlü Subrina McCalla, Janet Ramus ve Travis Cole’u izlemekten de kendimizi alıkoyamadık. Harikaydılar... Konserin sonlarına doğru yaklaşırken ise seyircinin arasına karışan Nick Cave, dinleyicilerin kesintisiz alkış ritmiyle “Weeping Song”u seslendirdi.


Bizi uzun süre hafızalardan silinmeyecek, yoğun duygu ve heyecan yüklü birçok kareye şahit olduğumuz bu eşsiz konser deneyiminin bir parçası hâline getirdiğiniz için teşekkürler Nick Cave & The Bad Seeds. Biz de sizi seviyoruz!


Kaynak: @gultekinogz

📸: @gultekinogz


Comments


bottom of page