top of page

Ambient 23


Moby ile tanışıklığımız 2005 yılına dayanıyor. İlk albümünün 1992 çıkışlı olduğunu düşünürsek epey geç bir karşılaşma. Fakat aradaki farkın, bilinç düzeyimizin çok da yüksek olmadığı, hayatımızın ilk 13 yılına denk geldiği gerçeği ile bunu bir kayıp olarak değerlendirmemek de mümkün.


2005 her şeyin toz bulutu hâlinde koca eğlenceden ibaret olduğu bir dönem bizim için. "Lift Me Up" adında bir şarkı çıkmış ve tüm enerjimizi son ses bu şarkıya harcadığımız bir dönemdeyiz. Fakat Moby için ise zorlu günler söz konusu. 2004, hem yeni albümü "Hotel" için çalışmaların sürdüğü hem de yoğun anksiyete krizleriyle ve depresyonla geçen bir dönem onun için. Bu albümden bahsederken çoğu şarkıyı, bugün olsa, çok daha farklı kaydetmeyi isteyeceğini söylüyor.


Kariyerinde öne çıkan şarkıları derleyip yeniden düzenlediği ve orkestral düzenlemelerin hâkim olduğu 2021 tarihli albümü "Reprise", bu açıdan büyük bir fırsat. Bu albümünde, özellikle "Lift Me Up"ın düzenlemesinde çok eğlendiğini ve şarkının bu yeni hâlinin "bombastik" olduğunu söylüyor. Şarkının temposundaki değişime ek olarak esasasında koro kısmına dikkat çekiyor. Nakaratta eşlik etmeye başlayan koro bölümü, 200 ses katmanından oluşuyor.


"Lift Me Up"a yönelik hislerimiz her zaman çok yüksek. Fakat şu sıralar, yeni yılın ilk gününde yayımladığı "Ambient 23" albümüyle gündemde Moby... Albümün yolu, eski drum machine'ler ve synth'lerden geçiyor. Amby-1, Amby-2, Amby-3 şeklinde sıralanan 16 şarkıdan oluşuyor. Kendi ifadeleri, anksiyeteden uzaklaşmamıza yardımcı olacak bir albüm yarattığı yönünde....


📸: bbc radio 2


Comments


bottom of page