top of page

Netflix: The Makanai: Cooking for the Maiko House


"The Makanai: Cooking for the Maiko House", bu ayın beklenmedik leziz bir sürprizi oldu. 2018 yapımı Altın Palmiye ödüllü "The Shoplifters" filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda, sıcak bir iyi hisset dizisi ile karşımızda. Dokuz bölümlük seri, "Kiyo in Kyoto: From the Maiko House" isimli manganın dizi uyarlaması...


Önce bu zengin kültürel yapı içinde akan hikâye için birkaç terimi açıklamak gerekebilir. "Maiko", genelde 20 yaşından küçük, bir nevi eğitimi devam etmekte olan çırak geyşa (geiko) demek. Maikolar eğitimleri boyunca anne diye seslendikleri "okami-san" ile aynı çatı altında yaşamak zorundalar. "Makanai" ise hem topluca yenilen yemeğe hem de Maiko evinde yemek yapan kişiye verilen isim.


Dizinin temel hikâye akışı, iki arkadaşın (Kiyo ve Sumire) geyşa olmak için 16 yaşlarında memleketleri Aomori‘den Kyoto’ya taşınmaları ve sonrasında Kiyo’nun Maiko derslerindeki yeteneksizliğinin –fakat yemek yapma konusunda da bir o kadar yetenekli oluşunun– ortaya çıkması üzerine kurulu. Sumire ne kadar Maiko olma adayı ise; akşamları Makanai'nin ne pişireceğini düşünen Kiyo da bir o kadar olup bitenden uzak. Ancak aralarındaki bu fark, hiçbir yerde gerilim yaratmıyor. Sadece birbirini gözeten ve birbirine destek olmaya söz vermiş iki arkadaşı izliyoruz.


Sizi mutlu edecek, neşeli ve masalsı bir iyi hissetme dizisi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Sade ama çok güçlü bir estetiğe sahip dizi için en önemli uyarı: Bu diziyi sakın aç izlemeyin! Yemek ve yemek yapma süreci dizide başrolde diyebiliriz. Anlatıcı Kiyo’nun, sakin sakin domates soyduğu, soğan kestiği ve hatta sebze alışverişi yaptığı sahneler oldukça iştah açıcı.


✍🏼: @esranalbant

📸: leisurebyte.com


Comments


bottom of page