top of page

L'Arc de Triomphe, Wrapped


Christo ve Jeanne-Claude, henüz hayattalarken pek çok gerçekleştirilmemiş enstalasyon projesi üzerine çalışmış ve bu projelerin uygulanması için gerekli belgelemelerini dünyadan göçmeden 20-40 yıl içerisinde tamamlamış... Yola çıkış felsefesi olarak eserlerini oluştururken korkak olmamayı benimseyen Christo ve Jeanne-Claude, var olanı yeniden tanımlayarak -revaluation- bir ağaç, sahil veya günlük hayatta önünden geçilen bir anıt yapının esere dönüşümünü sağladılar bu zamana kadar.


Arc de Triomphe da bir anıt yapısı olmak ile birlikte, Paris için çok önemli bir yol ve meydan tanımlayıcısı. Paris’e gidenin önünden geçmemesi pek de muhtemel olmayan bu anıt, çelik konstrüksiyon

sayesinde metrelerce geri dönüştürülebilir kumaş ve ip ile kaplandı Christo ve Jeanne-Claude'un ekibi tarafından. Bu kaplama işlemi sürerken anıtın yanında yanan ve hiç sönmeyen zafer meşalesi de söndürülmüyor.


Anıta belli bir süre ile yapılan bu estetik müdahale, anıtın aslında şehir içerisinde toplumun her kesiminin yararlanabileceği bir sanat eserine dönüşmesini sağlıyor. Christo’ya göre, devletler ve milletler üstü, tamamen yaratıcılık eseri olan bu çalışmalar, “free of charge” olarak topluma sunulmakta. Kimseye ait olmayan ve kalıcı da olmayan bu eserler, aidiyet ve kalıcılık ile ilgili düşünme biçimlerini topluma sorgulatma amacında.


Imagine all the people


Living for today…📸: @christojeanneclaude

Comentarios


bottom of page