top of page

The Exposition


Refik Anadol, tenis oyuncusu Andy Murray'nin Wimbledon'daki 18 yıllık verilerini kullanarak, özel bir NFT koleksiyonu oluşturdu. 134 parçadan oluşan koleksiyonda istatistikler, hareket, ses ve görsel verilerden faydalanılarak oluşturulan bir algoritma ile Murray'in Wimbledon kariyerindeki gelişmelere değiniliyor. Bugüne kadarki vuruş seçimleri, vücut hareketleri ve kariyerinin dönüm noktalarına dokunuluyor.


"The Exposition" adındaki proje sanat, spor ve veri bilimini bir araya getirmesinin yanında Anadol, Wimbledon ve elbette Andy Murray'i içermesinden ötürü bizim için oldukça ilgi çekici bir hâl alıyor.


Şüphe yok ki; yakın dönemde Wimbledon, Birleşik Krallık için, Andy Murray'in turnuvadaki iniş ve çıkışları ile anlam kazanıyor. Murray, turnuvayı 2013 ve 2016 yıllarında kazanmayı başarmış ve 2013'teki galibiyeti ile 1936'dan beri bunu başaran ilk Birleşik Krallık oyuncusu olarak da tarihe geçmişti. Bu iki galibiyet, Murray'in 2012'de aynı kortta Olimpiyat Altın Madalyası'nı kazanıp finalde Roger Federer'e kaybetmesinin getirdiği büyük duygusal yük ile de görmek gerek. Wimbledon'ın Andy Murray ile böyle biricik bir proje için adım atması elbette tesadüf değil.


Geçirdiği büyük sakatlıklara ve ameliyatlara rağmen rekabetçi bir düzeyde turnuvalarda yer alabilmesi ve her puanda tüm potansiyelini zorlayarak ter dökmesi Andy Murray'in spor tarihinde ne kadar anlamlı bir yerde durduğunu kanıtlıyor. Sanata, yenilikçi ve bugüne kadar hiç denenmemiş bir deneyim üzerinden, dokunması ise cabası...


Kaynak: btchaber

📸: nftculture.com
Comments


bottom of page