top of page

Rye Lane Market'ta geziniyoruz


Rye Lane, prömiyerini geçtiğimiz Ocak 2023'te Sundance'de yaptı. Ağızda başlayan ve anüste sonlanan, "cool" bir romantik komedi. Güney Londra'da Peckham'daki Rye Lane Market ve onun renkleri etrafında dolaşıyoruz...


Yıkıcı ayrılıklarının hemen sonrasında birbirini bulan Dom (David Jonsson) ve Yas'ın (Vivian Oparah) birbirlerini tanıma ve kendilerini keşfetme hikâyesi bu. Filmin yarattığı keyifli his, iki kaybedenin tüm defolarıyla birbirine koşmasına ve en neşeli ya da kırgın anlar arasındaki o yumuşak geçişlere dayanıyor. Samimi bir ilişkinin olası tüm evrelerinin 80 dakikada oldukça dinamik ve keyifli bir biçimde akışını izliyoruz.


Filmin kırılma noktalarında müzikal referanslar ve bu referanslarda da hip-hop esintisi var. O anlardan bahsetmeyeceğiz ama bunlardan ilki A Tribe Called Quest'in "The Low End Theory" albümüne ve Salt-N-Pepa'nın "Shoop" şarkısına ait.


Hikâye Nathan Bryon ve Tom Melia'nın kaleminden. Filmin yönetmeni Reine Allen-Miller'in ilk uzun metrajlı filmiyle Sundance'deki parlayışı ise bir süre daha devam edecek.


📸: nytimes


Comments


bottom of page