top of page

Yüzen Oda Festivali


Yüzen Oda'yı hiç duydunuz mu? Ankaralı bir müzik kolektifi. Bir muzik grubu. Selanik Caddesi'nde bir stüdyo. Hikâyesi şöyle aslında: Ankara'da farklı müzik türlerinden birçok müzisyen, düzenlenen jam session'larda bir araya geliyor. Burada tanışıp bir uyum yakalayanlar farklı projelerde müzik yapmayı sürdürüyor. Kayıtlar ve provalar yapılıyor. Uzun yıllara yayılan bu süreçte herkes birbirine deneyimlerini aktarıyor. Bu şekilde birçok grubu bünyesinde barındıran ve büyümeye devam eden organik bir dayanışma ağı çıkıyor ortaya.


Yüzen Oda'nın grupları yarın akşam Ankara'da Klüp Müjgan'da Yüzen Oda Festivali'nde sahne alacak. Muhtelif olarak zaten takip ettiğimiz Ankaralı müzisyenleri izleyeceğiz: @yuzenoda @pandamimusic @hifunk_ank @jambeerk @arubaluba.band @sinagritofficial Bebe Efendi ve @bopcap_ (@alican.demirtas & @eylulsoylu ).


Yüzen Oda'yı neden önemsiyoruz? Müzisyenlerin güvencesiz bir biçimde hayata tutundukları, sektörün sadece belirli sermaye gruplarının sponsorluklarıyla döndüğü ve alternatif seslerin kendini duyurmasının neredeyse imkânsız olduğu bu dönemde şüphesiz ki en kıymetli şey dayanışma. Yüzen Oda, varoluşu itibarıyla dayanışmanın, üretime ve iletişime açık olmanın önemini vurguluyor. Böyle bir geleneğin sürmesi, gruplarla dinleyicilerin bir şekilde buluşabiliyor olması çok önemli.


Festival, Yüzen Oda ile tanışmak ve bu kolektifin –müzisyen ya da dinleyici fark etmez– bir parçası olarak hissetmek için harika bir fırsat.


Kommentare


bottom of page