top of page

Woyzeck Masalı“İnsan nedir? ‘Biraz toprak, biraz toz, biraz et, biraz kan’ mı? İnsanı ‘insan’ yapan nedir?” Woyzeck, sistemden asgari bir eşitlik talep eden bir karakter, belki bir insan. Talep ettikleri arasında doğal olarak erdem, ahlak ve iyilik kavramları da var ama en önemlisi asgari bir eşitlik, birazcık merhamet...

Covid-19’un dünyayı kasıp kavurduğu, neredeyse bütün sınıflara eşit yaklaştığı bu çılgın günlerde her bir bireyin sistemden dileği birazcık merhamet. Ne ironiktir ki dilediğimiz merhametin başlangıcı bir yasakla mümkün oluyor. Hiç bilmediğimiz bir yere doğru sürükleniyoruz ve kaderin oyuncağı olmak istemiyoruz.


Erdal Beşikçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği “Woyzeck Masalı, Bir Rock Müzikali”, Tatbikat Sahnesi tarafından 2015 yılında sahnelenmeye başladı. Müzikleri, kostümleri, koreografisi ve doğrudan anlatısıyla biricik, eşine az rastlanır bir oyundu. İzlediğimiz temsilin çıkışında Durukan Ordu’nun bize “Böyle bir performansı ancak Avrupa’da izleyebilirsiniz arkadaşlar.” demişliği de vakidir.


Oyunun soundtracklerinden "Sorun Değil" tam da bu 27 Mart'ta dinlememiz için var.


Mecburen perdelerden uzak kaldığımız Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun!📷:life art sanat

Comments


bottom of page