top of page

The National'dan Homecoming Festival: Nedir, neden önemlidir?


Homecoming Festival, The National tarafından, grubun esas merkezi Cincinati'de Smale Park'ta düzenlenen iki günlük bir festival. The National, her iki günün headliner'ı olarak özel bir setlist ile sahne alıyor. Line-up'ta ise gruba ruh ve sound olarak yakın birçok farklı grup yer alıyor.


Festival, bu yıl 15-16 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Patti Smith & Her Band, Pavement, The Walkmen ve Weyes Blood line-up'ta öne çıkan gruplar. The National sahne aldığı iki gün, sırasıyla, 2010 tarihli "High Violet", ve 2013 tarihli "Trouble Will Find Me" albümlerini baştan sona çalacak. Setlist'lerin yarısını bu albümler, diğer yarısını ise grubun diğer özel şarkı tercihleri oluşturuyor.


Homecoming Festival, bir müzik grubu adına oldukça naif ve anlamlı bir etkinlik. Öncelikle bir grubun kendi şehriyle olan bağını kuvvetlendirmesi, favori gruplarıyla ve arkadaşlarıyla bir araya gelerek dinleyicisiyle kurduğu bağı kuvvetlendirmesi festivale anlam katan en önemli şey. Dinleyici tarafından bakmaya çalıştığımızda ise ya sevdiğiniz grubun evine konuk oluyorsunuz, onları evinde izliyorsunuz ya da onlarla birlikte ev sahibisiniz. Bir de grubun fan'ı olduğunuzu düşünün... The National, en sevdiğiniz albümünü baştan sona çalıyor önünüzde. Büyük ayrıcalık... Bir kültür-sanat platformu değil de müzik grubu olsak, böyle bir şeyin hayaliyle yaşardık muhtemelen...

Homecoming, ilk olarak 2018 yılında 28-29 Nisan tarihlerinde düzenleniyor. Line-up'ta yer alan gruplar arasında Father John Misty, The Breeders, Lord Huron, Alvvays, Big Thief ve Future Islands var. Festival, ayrıca, eş zamanlı olarak MusicNOW isimli –şehrin farklı noktalarında düzenlenen– konser ve sergilerden oluşan etkinlik dizisiyle de destekleniyor. The National'ın ikinci performansında, setlistinin ilk yarısını 2005 tarihli albümleri "Boxer" oluşturuyor. Albümü baştan sona çalarak giriyorlar konsere ve farklı müzisyenleri konuk ediyorlar. Festivalin ikincisi için 2020 yılında 8-9 Mayıs tarihleri duyuruluyor. O yıl line-up'ta Sylvan Esso, Patti Smith & Her Band, Local Natives ve Of Monsters and Men var. The National, festivalin ilk günü, 2010 tarihli albümleri "High Violet"ı baştan sona çalacaklarını duyuruyor. Fakat pandemi nedeniyle organizasyon iptal ediliyor.


📸: Josh Goleman


تعليقات


bottom of page