top of page

Sokaklar tekin değil
“Sokaklar Tekin Değil”

Genelde ebeveynlerin korkutarak caydırma politikası nedeniyle karşı karşıya kalıyor bu cümleyle insan. “Bu saatte çıkma.” “O sokaktan geçme.”, “Sakın o evlere girme.” “O insanlarla konuşma.”...


Bu topraklarda her neslin ya da her on yılın kendine özgü tekinsizlikleri var. Kimi bir eylül tekinsizliği yaşamış, kimi bir temmuz tekinsizliğinde yanmış, bizim nesil cam gibi bir büyük öfkeyle uyandıkları haziran tekinsizliğine aşina.

“Sokaklar Tekin Değil” Altay Öktem’in, okuyucuyu her seferinde farklı bir çıkmaza iten derinlikli şiiri. Toplumsal çıkmazlar, bireysel ya da duygusal çıkmazlar...

Sokaklar mı yoksa ev mi; insanın içi mi yoksa dışı mı daha tekinsiz? Bu soruya cevap vermek oldukça zor.


Söz konusu şiirden yola çıkarak aralarında Ahmet Ümit, Metin Üstündağ, Sunay Akın, Deniz Özbey, Harun Tekin, Arif Damar gibi isimlerin yer aldığı on bir şair, yazar ve müzisyenin yazdığı “Sokaklar Tekin Değil” varyasyonları 2003’te yayımlandı.

Deniz Özbey, kendi yazdığı versiyonu şarkı formatına da getirdi.

Şarkı, Vega’nın 2005 yılında yayımladığı “Hafif Müzik” adlı albümünde dinleyiciyle buluştu.


Birçoğumuz, “Sokaklar Tekin Değil”in boyutlarına, hikayesine, varyasyonlarına ve gücüne bu şarkı sayesinde vâkıf olduk.

Son olarak, bu çok dallanıp budaklanmış esere daha etraflıca yaklaşmak için Attila İlhan’ın “Yasak Sevişmek” adlı şiirine bir göz atmak faydalı olabilir. Başka yüzyıllarda bile tekinsizlik hissi çok benzer.


Comments


bottom of page