top of page

Olimpiyatı beklerken


Olimpiyat oyunlarını takip etmek, ilgili aile üyesinin (tercihen büyük kuzen) yaktığı ateşle nesilden nesile aktarılan bir entelektüel aktivite... Birçok branşta onlarca sporcunun hikâyesine erişmek hâlâ büyük bir zevk (Bu konuda eurosporttr’ye özel bir teşekkür gerekiyor, zira oyunları dokuz ayrı kanalla aktarıyorlar.). Oyunların bıraktığı çağrışımlar ise zamanda salınmaya devam ediyor.


Marion Jones'un hikâyesi: Söz konusu olimpiyat olunca 2000 Sidney hatrımızdaki ilk olimpiyat oyunu. Böylece ilk olimpiyat yıldızımız evine 100m, 200m, 4×100m bayrak ve uzun atlama olmak üzere evine beş madalya götüren ABD'li atlet Marion Jones. Çalkantılı bir yedi senenin ardından Sidney'e hazırlanırken steroid kullandığını itiraf edip, madalyalarını kaybettiğini de not etmeli.


2020'den 2012'ye: Yeni bin yılın diğer olimpiyat oyunlarını ve yarattığı efsaneleri daha bilinçli bir şekilde takip ettik elbette. Fakat 2020 Tokyo, heyecanla takip ettiğimiz haberler ile '2012 Londra'ya götürüyor bizi.


2012 Londra Oyunları, mor ve ötesi'nin Ayvalık'ta yeni albümleri "Güneşi Beklerken" için kaydettiği demoların İstanbul Meşrutiyet Caddesi'ne ulaştığı döneme denk geliyor. Kayıtlar sırasında izlenen jimnastik oyunları da albümün çıkış şarkısı "Oyubozan"ın klibinde gösteriyor kendini. Ayrıca, oyunların mor ve ötesi’yle kesişimi yalnızca bu değil. 2012 Londra Oyunları’nın meşalesini taşıyanlar arasında grubun solisti Harun Tekin de var.


2020 Tokyo Oyunları sürerken aldığımız haberler grubun stüdyoda olduğu yönünde. Kerem Kabadayı'nın Instagram paylaşımları ve Kaan Sezyum'un 20 Mayıs tarihli spoiler'ı dokuz yılın ardından(en uzun ara) yeni kayıtları müjdeliyor. O sırada Simone Biles olimpiyatlardan çekiliyor, havada loş ışıklar sallanıyor...Kaynak: insider.com


📸: facebook/morveotesi

Opmerkingen


bottom of page