top of page

Now and Then: Bir son ya da ölümsüzlüğün simgesi


"Now and Then" bir sondan öte The Beatles'ın ölümsüzlüğünün simgesi sanki. 2023 yılında bir The Beatles şarkısı yayınlayarak milyarlarca insanı aynı duygusal yükün altında toplamak büyüleyici.


Yoko Ono, John Lennon'ın 1970'li yıllardaki demo kayıtlarını 1994 yılında Paul McCartney'ye teslim ediyor. Anthology serisine giden kayıt sürecinde, bu demo kayıtlarından yeni The Beatles şarkıları çıkıyor ortaya: "Free As A Bird" ve "Real Love". "Now and Then" de üstünde çalışılan şarkılar arasında. Fakat grup şarkıyı yayınlamak konusunda çekinceli davranıyor ve doğru zamanı beklemeye başlıyor.


1995'te Anthology kayıtlarında şarkıya dair aşamadıkları bir problem var. Lennon'ın sesi, piyanodan temiz bir biçimde ayrıştırılamıyor. 2021 yılında belgesel dizisi "Get Back"in yapım sürecinde, yönetmen Peter Jackson'ın ekibi bu problemin üstesinden gelmeyi başarıyor. Bunun üzerine şarkıyı yeniden düzenlemek tekrar gündeme alınıyor. Paul McCartney ve Ringo Starr, 2001 yılında vefat eden George Harrison'ın 1995 yılındaki gitar kayıtları üstüne kendi bölümlerini yeniliyor. Giles Martin –The Beatles'ın orjinal albüm kayıtlarındaki prodüktörü George Martin'in oğlu– ile yaylı düzenlemeler ekleniyor. McCartney tarafından, Harrison tarzında uygun bir slide gitar solosu kaydediliyor. Bu son iki dokunuş şarkıyı çok daha görkemli bir hâle getiriyor bize göre. Orjinaline sadık kalmakla birlikte şarkının bölümleri ve temposunda değişikliklere gidiliyor. Lennon'ın şarkı sözlerinde bıraktığı boşluklar dolduruluyor. Belirli yerlerde şarkının tonunun değişmesi gibi küçük oyunlar oynanıyor.


"Now and Then"in video klibinin yönetmeni, Peter Jackson. Yeryüzünde var olabilecek son The Beatles şarkısının klibinde zamanlar arası bir yolculuk var. 1970'lerde, 1995 ve 2022 kayıtlarında tüm grup üyelerini bir arada görüyoruz ve yaylı düzenlemelerin yükselttiği tüm duygusallık grubun seyircilerini selamlayarak silinip kaybolmalarıyla son buluyor. Şarkının teknik açıdan ortaya çıkışına uygun ve duygusal yoğunluğunu da başarıyla taşıyan çok etkileyici bir çalışma.

Kimisi için teknik düzenlemeler içinde ruhunu kaybeden ve zaten yıllardır bilinen korsan bir John Lennon kaydı bu şarkı. Biz, bunun karşısında, şarkının grubun ölümsüzlüğünü simgelediğini düşünen tarafta duruyoruz galiba. Fakat şunu da eklememiz lazım: "Now and Then", bir taraftan sert bir tokat gibi. Zaman, yaşam ve ölüm arasında tutunmak başlı başına zor. Dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz film ve diziler bu üçgenin içinde bizi ayakta tutan şeyler. "Now and Then", bir yanıyla, The Beatles gibi bir yapı taşının son meyvesini ve artık sona geldiğimizi simgeliyor. Hikâyenin sunuluşu bunu çok dramatik bir yerden ele alırken; bu, gerçek The Beatles fan'ları için bir ızdıraba dönüşüyor olmalı. Müzik tarihinin kendi geçmişine, hatıralarına vedası gibi. Öte yandan, bu hüzün, hayata tutunulan bir dal, The Beatles'ın ölümsüzlüğünün ve büyük bir ortak değer olduğunun kanıtı gibi de... 📸: news.sky.com


Comments


bottom of page