top of page

Meg White'ın davul ile dansı


The White Stripes'ın The US Rock and Roll Hall of Fame adayları arasında açıklanmasının ardından; siyaset yorumcusu Lachlan Markay, grubun "yarı düzgün" bir davulcuyla bugünlere gelebilmesini harika bir olay olarak niteledi. 93 bin takipçili bir hesaptan çıkan bu ses, dünya müzik gündeminde kayda değer büyüklükte bir tartışma başlattı ve birçok sanatçı, grubun davulcusu Meg White'ı destekleyen açıklamalar paylaştı. Meg White'a en sıkı destek, grubun diğer yarısı Jack White'tan çok naif bir şiirle geldi. Kısaca, keşke başka bir zamanda ve tüm bu kötülüklerden uzakta yapsaydık her şeyi, diyor Jack White...


Markay'in ortaya atıp sonradan geri çektiği sözlerini iki açıdan değerlendirmek mümkün:


Sanatçıların enstrümanlarıyla kurduğu ilişki üzerine çokça şey söylenir. Esasında bir virtüöz olmaya çalışmak ile kişinin enstrümanıyla çok daha dostça ve duygu dolu bir ilişki kurmayı tercih etmesi arasındaki farka odaklanılır. Meg White üzerinden tartışılan mesele de tam olarak buraya oturuyor. Erken dönem röportajlarına bakınca, grubun kimyasının ikinci taraftan beslendiğini rahatça görmek mümkün. Kendisinin de "çocuksu" olarak adlandırdığı tarzı ve partneriyle yakaladığı uyum, şüphesiz ki grubun bizzat kendisini oluşturuyor.


Öte yandan, Meg White'a gösterilen desteğin ardında müzik sahnesinde kadınların temsiline dair bir hassasiyet de var. Rock and Roll Hall of Fame'de kadınların temsilinin çok az olduğu bir gerçek. Konuyu geçtiğimiz hafta gündeme getiren Courtney Love, bugüne kadar gösterilen adayların yalnızca %8'inin kadın olduğunu söylüyor. Benzer biçimde radyoda yer verilen kadın sanatçıların oranı %10 iken büyük müzik festivallerinin line-up'ında kadınların oranı da %13.


Nereden bakarsak bakalım, Markay'in sözleri, düşüncesiz ve yersiz çıkış olmanın ötesine geçmiyor. Hele ki ikinci açıdan değerlendirirsek; elimizde onu suçlamak için bile çok geçerli bir sebep bulunuyor.


Kaynak: The Guardian


Comentários


bottom of page