top of page

Madalyonun öbür yüzü


Metallica üzerine tartışmak her 10 yılda bir kendini güncelleyen, çok fazla sesin birbirine karıştığı ve ne olursa olsun sonunda herkesin grubun büyüklüğüne dair ortaklaştığı tükenmez bir döngü. Olumlu ya da olumsuz, Metallica üzerine kemikleşen tüm fikirler, şu sıralar yeni albüm "72 Seasons"ın heyecanı içinde kendini test ediyor.


Albüme sirayet eden öfkeden ötürü, çoğu yorumda "2004 tarihli "Some Kind of Monster" albümüne atıf var. 60'lı yaşlarına giriş yapmış, geçtiğimiz yılı yoğun bir terapi süreciyle geçirmiş, sesini eskisi gibi güçlü biçimde kullanamadığının farkında olan ve tam da bu noktada çocukluk yıllarının gardiyanlarına seslenen bir 'Papa Het' var karşımızda. Öte yandan, Kirk Hammet'ın şiddetli sololarının ve son albümlerinin aksine Lars Ulrich ve Rob Trujillo arasındaki ritmik dengenin yakalanmasının da albümün bu öfkeli/kederli tarafını çokça desteklediği belirtiliyor.


Albümü değerlendirirken, göz önünde bulundurmamamız gereken en büyük gerçek, grubun ve dinleyenlerin eş zamanlı dönüşümü olsa gerek. Fakat 2008 tarihli "Death Magnetic" ve sonrasında belirgin bir hat var ki; o da grubun müzikal bağlamda köklerine dönüş çabası. "72 Seasons", grubun 90'lardaki ve 2000'li yılların başındaki günlerine mesafeli dinleyicileri için daha 'thrashy' bir sound, daha detaylı şarkı yapıları ve daha çok gitar solosu içermesi ile olumlu bir seyir vaat ediyor. "Roomful of Mirrors" ve "If Darkness Had a Son" bu açılardan "Ride the Lightning" ve " Master of Puppets"ı hissetmeye yaklaşabileceğimiz parçalar.


Madalyonun bir de öbür yüzü var elbette. Şarkıların çoğu melodiden uzak çok daha köşeli bir yapıya sahip olmasıyla eleştiriliyor. Ayrıca, böyle bir yapının üstüne şarkıların uzunluğu eklendiğinde, 77 dakikalık bu maratonu koşmanın çokça zorlaştığı ifade ediliyor. Davul seslerinin hassaslığı, aynı seviyede ve kilitlenmiş bir tempodaki akışı ise prodüksiyon ile alakalı eleştirilerin çerçevesini çiziyor. "72 Seasons" Metallica fan'ları için çokça karşılığa sahip fakat tüm eleştiriler bir araya geldiğinde çeşitsizlik başlığı altında toplanıyor.


Kaynak: Thee Guardian, Variety, Pitchfork

📸: Metallica / Tim Saccenti


Comments


bottom of page