top of page

Müzik ve alegorik bağ


Soyut-somut arasındaki ilişki, sürekli bir devinim halinde olup birbirlerine dönüşüm süreçleri ile sanatsal, mimari ve yazınsal ürünlerin ortaya çıkışına olanak ve ilham sağlar. Soyut bir duygu durumunu, o duygunun içindeyken üretim yaptığımızda somutlaştırır; somut bir olguyu ise tasarım yaparken olabildiğince soyutlaştırırız.


Bu ilişki içerisinde müzik üreticisinin şarkılarını renkler, görseller ve animasyonlarla somutlaştırması, müzik denilen büyülü dünyayla aramızda görsel ve işitsel (alegorik) bağ oluşmasına olanak veriyor. Genellikle albüm kapakları ve az sayıda çekilen kliplerle sınırlı kalan bu iletişimin, illüstratif üretimlerle güçlendiği aşikar.


Diğer taraftan, günümüzde şarkıların sunuşunda görsel üretimin zorunlu hale geldiği ve bunun da bazı noktalarda problem olarak değerlendirilebileceğini düşünenler var. Ayrı bir tartışma başlığı olarak not edelim.


Alegorik bağ konusunda Türkiye'den güzel örnekler sunmak elbet mümkün. Albümleri "Beklenen"in her şarkısı için farklı bir illüstratörle çalışan ve şarkılarını sergileştiren @yokoylekararliseyler ; albümleri, video klipleri ve konserlerindeki görsel çalışmalarla bizi etkileyen @inhoodies aklimiza gelen sadece iki örnek.📸: Görseller, bu iki grubun işlerinde tanıştığımız ve amansız takibe düştüğümüz @merttugen den.


1. Görsel: Yok Öyle Kararlı Şeyler - Ben Niye Şanssızım

2. Görsel: In Hoodies - Recalibrated Expectations

Komentarze


bottom of page