top of page

Kuru Otlar Üstüne Cannes'da


16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin programı duyuruldu. Aki Kaurismaki (Fallen Leaves), Alice Rohrwacher (La Chimera), Ken Loach (The Old Oak) ve Wes Anderson (Asteroid City) gibi önemli yönetmenlerin yer aldığı Ana Yarışma Seçkisi'nde gözlerimiz elbette Nuri Bilge Ceylan'ın üstünde.


Ceylan'ın çekimlerine iki yıl önce başlanan filmi "Kuru Otlar Üstüne", Anadolu'nun uzak bir köyünde zorunlu hizmetini tamamlayan ve atama bekleyen genç bir öğretmenin yaşadıklarına odaklanıyor. Filmin oyuncuları arasında Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici yer alıyor. Senaristler Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksı. Ortak yapımcı ise Arte France.


Nuri Bige Ceylan 2003'te "Uzak", 2011'de ise "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmleriyle Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştı. 2008'de "Üç Maymun" ile En İyi Yönetmen Ödülü'ne, 2014'te ise "Kış Uykusu" ile Altın Palmiye Ödülü'ne layık görülmüştü.


Festivalin açılışını Maïwenn yeni filmi Jeanne du Barry yapacak. Martin Scorsese de 37 yılın ardından Cannes kırmızı halısında "Killers of the Flower Moon" ile yer alacak.


Ayrıntılar için: @festivaldecannes


Kaynak: bant.mag, BBC News Türkçe

📸: ntv.com


Comments


bottom of page