top of page

Joko’nun Doğum Günü


Bazı Ankara DT oyunlarını unutmak imkânsız. Bunlardan biri, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” romanından esinlenilen “Joko’nun Doğum Günü”. Joko, ailesine karşı olan sorumluluklarını “taşımaya” çalışan bir işçi. Concordia otelindeki kongreye giden iş insanları ile tanışmasıyla birlikte hayatı bir nebze daha değişiyor. Paranın gücü karşısında “eğilmeye”, değerlerinden vaz geçmeye ve burjuvazinin ekonomik ve sosyal alandaki şiddetine maruz kalmaya başlıyor. Bu pislik onu yakalıyor, sarmalıyor ve yok ediyor.


Yetenekleri dâhilinde istihdam edilen, akıllı ve uslu bir insan gibi davranmak zorunda olan Joko, hayata gerçek anlamda atılmak üzere olduğumuz günlerde büyük umutsuzluklara ve sorgulamalara sürüklemişti hepimizi. Küçük kazançlar için sırtımızı eğip, bakışlarımızı yere kaydıracağımız günler, ellerinde boş kafeslerle bizi bekliyordu. Geldiler de… “Joko”yu 4 sene önce seyircili genel provasında izleme şansına erişmiştik. Son yıllarda Ankara Devlet Tiyatrosu'nda bir araya gelmiş en iyi oyuncu kadrolarından birine sahip oyunda, İlham Yazar'ın 2010’lar dâhilinde yönettiği oyunlarda rol alan oyuncular arasından bir derleme yapılmıştı sanki. Cevat Duman, Ebru Nil Aydın ve Zeynep Ekin Öner’in dikkat çekici performanslarının yanında; Durukan Ordu’nun oyunculuğu ve sarf ettiği eforu unutmamız mümkün değil.


Oyun üzerine düşünürken Santiago Grasso’nun 2009 yapımı ödüllü “El Empleo” kısa animasyonu ya da Redd’in 21 albümü size çok tatlı bir şekilde eşlik edebilir.📸: ortadunya.com

Comments


bottom of page