top of page

Hollywood grevinde son gelişmeler


2 Mayıs’tan itibaren devam eden Hollywood yazarları (WGA -Writers Guild of America) grevine, SAG-AFTRA (Screen Actors Guild and the American Federation of Television and Radio Artists) Başkanı Fran Drescher’in viral olan konuşması ile aktörler de katıldı. Fran Drescher, stüdyo yapımcılarını hedef alan açıklamasında “CEO'larına yüz milyonlarca dolar verirken, sağda solda para kaybettiklerini söyleyerek nasıl da fakirlikten dem vuruyorlar... Bu iğrenç bir şey. Yazıklar olsun onlara. Şu anda tarihin yanlış tarafında duruyorlar.” dedi.


Grev ilan edildiği anda Cristopher Nolan’ın CNN deki açıklamasına göre Emily Blunt ve Cillian Murphy ile beraber Oppenheimer filminin oyuncuları Londra’daki galayı terk etti.


Daha önce ne olmuştu? Yapımcılar, iki aydan uzun süredir grevde olan yazarları önce onların yerine yapay zeka kullanmakla tehdit etti. Deadline’ın 11 Temmuz’daki haberi ise ismini vermeyen bir yapımcının skandal açıklamalarını yayınladı. Açıklama, Ekim ortası ya da sonunda yazarların parasının bitmesi ve hatta evsiz kalmalarının ardından yeniden masaya oturulması sonucunda grevin sonlanmasını bekledikleri üzerineydi. Çok sevilen ve ikinci sezonu yakın zamanda yayınlanmış, ondan fazla Emmy adaylığı bulunan The Bear dizisinin yazarı, Insider’a bu açıklamaların korkutma taktiği olduğunu söylemişti.


13 Temmuzda ise stüdyoların, Black Mirror’un yeni sezonundaki ilk bölümü andıran, kabul edilemez teklifinin ardından aktörler greve çıktı. Bu teklif, figüranların görüntülerinin taranabilmesi için sadece bir günlük ücret almalarını ve sonrasında hiçbir ödeme yapmadan bu görüntüleri tekrar tekrar yapay zeka yardımı ile farklı yapımlarda kullanmayı içeriyor. Birçok kişi için geçim kaynağının kesilmesi anlamına gelen bu öneri kabul edilemez. Aktörler, bu grev sürecinde oyunculuğun yanı sıra herhangi bir basın tanıtım sürecinde yer almayacaklar ve buna sosyal medya da dâhil.


Yılda 25 milyondan fazla kazanan Disney’in CEO’su Bob Iger ise grev ne demek anlamamış olacak ki; talepleri gerçekçi bulmadığını söyledi ve “Dünyada süregelen aksaklığa bir yenisini eklemek için en kötü zaman.” açıklamasında bulundu.


Bu sırada Variety, bu grevin, Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan TIFF’i (Toronto International Film Festival) nasıl etkileyeceğine dair haberinde, film yıldızları olmadan kırmızı halı ve galanın olmayacağının ve festivalin anlamsızlaşacağının altını çizdi.


✍️: Esra Nalbant


댓글


bottom of page