top of page

Geçmişten yeni keşif: The Cinematics

Geçmişten gelen ve bugün keşfettiğimiz gruplar var. Hatta bazıları geç bulup çoktan kay

bettiklerimiz.


Bu hafta, karşımıza bu tanımlamaların sınırları içerisinde çıkan, İskoçya’lı 4’lü “The Cinematics”


Spotify hesabımızın haftalık önerilerinde bulduk kendilerini. Şarkının adı “A Strange Education”. Editors olsun, Interpol olsun ada müziğinin bu 2000’ler jenerasyonuna takılan herkesin “Aman tanrım bu da nedir? Tekrar dinleyeyim!” demeden duramayacağı bir şarkı. Oradan yola çıktığımızda şöyle bir hikâye ile karşılaşıyoruz:


Grup, 2003 yılında kuruluyor. 2005 yılında Manchester’da verdikleri konser sonrasında bir yapım şirketiyle anlaşıyorlar ve 2007’de debut albümleri “A Strange Education”ı yayınlıyorlar. Çalıştıkları prodükler Simon Barnicott (Arctic Monkeys, Kasabian, Editors, Kaisef Chiefs) ve Stephen Hague (New Order, Blur, Pet Shop Boys) CV’leriyle göz dolduruyor! 2009’da ve 2010’da sırasıyla prodüktörlüğünü kendilerinin üstlendikleri “Love and Terror” albümü ve “Silent Scream” EP’si geliyor.


2010’da Berlin’e gidiyorlar üçüncü albüm (Kino) hazırlıkları için. Çalışmaların ortasında, albümün tek, kendi yollarının ise son şarkısı olan “Nausea”yı paylaşıp grubun dağıldığını açıklıyorlar.


Sadece 3 yıl. Ellerinde kalan son şarkıları da yayınlayıp veda ediyorlar.


Tanıdık bir hikâye aslında,

The Cinematics is over...


Kaynak: wikipedia

📸: karnaval.com, nothenews

Comments


bottom of page