top of page

Geçmişten yeni keşif: Kashmirİskandinavya’da bulunmadık henüz. Soğuk coğrafyası, uzun gün ve gecelerinin uyandırdığı tatlı bir melankoli var, evet. Bunda, önceki paylaşımlarımızda bahsettiğimiz İsveç’li müzik grubu Kent ve albümleri “Hangesta Hill” de etkili. Bu hissiyatları güçlendiren, geçmişten gelen bir keşif olarak hayatımıza dâhil olan yeni bir ekip var: Kashmir.


Danimarkalı grup, 1991’in ilk aylarında, “Nirvana” adıyla kuruluyor. Washington’lı isimdaşları, Eylül’de “Nevermind” albümü ile müzik tarihinin eksenini yerinden oynatınca, Led Zeppelin’e referansla mevcut isimleriyle devam ediyorlar yollarına. Bugüne kadar 9 stüdyo albümleri var.


1994 tarihli “Travelogue” ile başlayıp 2013’te “E.A.R.” a kadar geldiğinizde genç bir müzik grubunun nasıl adım adım olgunlaştığını izliyor olacaksınız.

2005 tarihli “No Balance Palace” ise bizi içine çeken Kashmir albümü. Çalışma masamız sokağa bakıyor bugünlerde. Boş sokakları ve tek tük geçen insanları izlerken, bitmemesini dilediğimiz harika riff’ler eşlik ediyor. Etkileyici albüm kapağına uzun uzun bakarken ayrıntılarını anlamlandırmaya çalıştığımız şeyin, Rus sanatçı Lazar Markovich Lissitzky’nin (El Lissitzky) “Abstract Cabinet”i olduğunu öğreniyoruz.


Galiba bizim için mor ve ötesi, İsveç için Kent ne ise, Danimarka için de Kashmir o olsa gerek…📸: discogs.com

Commentaires


bottom of page