top of page

Foma: Sonisphere ve tanışma hikâyemiz


27 Haziran 2010, Big Four’un İnönü Stadyumu’nu salladığı o özel gün. Metallica, Slayer, Megadeth ve Anthrax’ı dünya gözüyle görmenin yanında; 50 bin kişinin hep bir ağızdan şarkılar söylemesi, aynı anda havaya yumruk sallaması, Meksika dalgasına kapılması ve benzeri kitlesel duygudaşlıklar hala hafızaların en özel köşesinde… O gün, Big Four öncesinde çalan çok özel iki Türkiyeli grup vardı. Bunlardan ilki, saat 14:15’te günün açılışını yapan Gren. İkincisi ise onların ardından 15:00 civarında sahne alan -ve bu postun da konusu olan- Foma.


Grupla tanışmamız tam da o güne dayanıyor. Başta dikkatimizi çeken Evren Uysal’ın etkileyici sesi olsa gerek. Ankara’ya dönüşün ardından, Foma serüvenine ilk “Albüm”lerini keşfederek ve iki yılın ardından yayınlanan “Ağzımda Tabanca” EP’siyle devam ettik.


Foma, 2007 yılında Mavi Sakal’dan Murat Tümer-Batur Yurtsever-Tanju Eren ve Evren Uysal tarafından kuruluyor. 2009 yılında Dağhan Kök katılıyor gruba. “Albüm”, Apocalyptica ile 8 dakikaklık etkileyici düetleri, “Opus 8” ile açılıyor. “İnsafsız”, “Bazen”, “Her Şey Ortada”, “Ağlamak Yeniden Başlamak Demektir” MySpace’den Spotify’a uzanan süreçte listelerimizde yer almaya devam ediyor. Hayatla derdi olan, sizi kendinizle yüzleşmeye davet eden ve motive eden bir grup Foma.


İşe/okula giderken kulaklıkta son ses!Kaynak: evrenuysal.com


📸: facebook.com/FOMAband

Comments


bottom of page