top of page

Deniz Yılmaz'ın yeni albümü: Anne


Deniz Yılmaz, yeni albümü "Anne"yi geçtiğimiz hafta yayınladı. Yapım sürecini sosyal medyadan yakından takip ettiğimiz, 7 şarkıdan oluşan ve bir solukta dinleyeni farklı hislere/düşüncelere çekip götüren bir albüm. 90'ların ruhuna ait, gitar yoğun sesler duymak çok iyi hissettiriyor. Deniz Yılmaz'ın kendine özgü sözleri ile hislerimiz daha da pekişiyor.


Albüm boyunca çokça aşina olduğumuz, buralara ait, gitar riff'leri duyuyoruz. Deniz Yılmaz, bu aşinalığı yaratan kültürün bizzat yaratıcılarından biri ve her bir şarkıda kendimizi güvende hissettiren şey de bu aslında. Başından sonuna kadar sert ve gergin bir sound var albümde. Kafamızı kendi kabuğumuzun dışına uzattığımızda duyduğumuz, gördüğümüz her şey gibi... Bu yüksek tansiyonu bozan ve hikâyenin akışını çeşitlendiren iniş-çıkışlar da var. Bu açıdan öne çıkan şarkı, ikinci sıradaki "Zor" ve şu ana kadarki favorimiz.


"Anne", dünyayla ve kendiyle derdi olan bütüncül bir hikâye anlatıyor. Albümün sadece ismi dâhi, içinde kompleks ve hakiki meseleler üzerine düşünmeye çağırıyor sanki. Açılış şarkısı "Gibi", geçmişe saplanıp kalmakla dönüp yoluna bakmak arasında bir seçime dair. "Anne", bir anne-çocuk ilişkisinin sıcaklığı kadar onları kaybetmenin/kaybedecek olmanın hüznünü de taşıyor bir yandan. "Cani" karanlığa ve o karanlığın acizlerine yönelen bir öfke seansı.


denzoked şarkılara dair paylaşımlar yapmayı ve albümle ilgili sorular cevaplamayı sürdürüyor. "Anne" ise şimdiden gri sonbahar günlerimizin albümü oldu bile...


📸: @sevket_sonmez_mancho_krum


Kommentare


bottom of page