top of page

Daft Punk sonrası ve Mythologies


Thomas Bangalter, bu hafta yayınlanacak orkestral solo albümü "Mythologies" öncesinde BBC'ye konuştu. Röportajda hem albüme hem de Duft Punk'a dair ilgi çeken açıklamalar bulunuyor:


Albüm üzerine çalışmalar, 2019 yılına dayanıyor. Fransa'nın önde gelen koreograflarından Angelin Preljocaj'ın Bangalter'den yeni bir bale bestelemesi ile başlıyor her şey. Dansın içinden gelen bir ailede büyüyen Bangalter için bu, hem nostaljik hem de yeni bir süreç aslında. Temmuz 2022'de Fransa'da 55 müzisyen ve 20 dansçı ile sahneye koyulan Mythologies'de hem klassik hem de modern yaklaşımlar bir araya getirilerek İkarus ve Zeus'tan Afrodit'e kadar antik hikâyeler anlatıyor.


Albümü özel kılan şeyin ise uzun bir senfonik çalışmanın aksine, orkestranın etrafında dolaşan bir pop albümü olduğu ifade ediliyor. 23 şarkılık albümün 5 numaralı parçası "Les Amazones" bunun en iyi örneği.


Bangalter, elektrikli/yüksek bir müzik yazımının aksine , Mythologies'te orkestral bir işe girişmekten çok keyif aldığını söylüyor. Bu açıklama, röportajın Daft Punk ile ilgili kısmında anlam kazanıyor. Röportajın yapay zekanın müzikteki kullanımına değinilen bu bölümünde Daft Punk'ın temel tezinin, grup ne kadar gerçek ve kurgu arasında bir yerde dursa da, insanlık ve teknoloji arasında mutlak bir çizgi olması gerektiğini üzerine olduğunu söylüyor Bangalter ve ekliyor:


"2021, projenin (Daft Punk) fişini çekmek için doğru zamandı. Bu karakteri ne kadar sevsem de, 2023'te yaşadığımız dünyada olmak isteyeceğim en son şey, bir robot."


Kaynak: BBC

📸: fil'm hafızası


Comments


bottom of page