top of page

Dünyada karşılaşmış gibi


"Okudu mesajımı, telefon elimde bekledim, yazmaya başladı, yazdı yazdı, sildi sonra, vazgeçti... Ne yazdı? Niye sildi? Ne oldu?"


"Ne oldu?" sorusunun içinden çıkamayanların hikâyesi... Karakolda bir gece, bir sorgu odası, kayıp bir çanta... Suçlu? Suçlu yok. O karakola sıkışmışlık var. Karakol yine iyi... Peki dünyaya sıkışmışlık?


Berkun Oya'nın beş sezondur Volkswagen Arena'da kapalı gişe oynanan oyunu "Dünyada Karşılaşmış Gibi", herhangi bir karakolda herhangi bir gecede yaşanabilecek olaylarla geçiyor. Önemli olan da bir olay örgüsü değil, karakterlerle kurduğumuz bağ. Gidenin ardından tutulan yasa, edilemeyen vedaya, kabullenişe, kabullenemeyişe, her şeye rağmen devam eden hayata, devam etmeyen onca şeye dünyadaki varlığımızla ortaklık kurduğumuz bağ.


Eş zamanlı bir hikâyeyi farklı sahne kurulumuyla iki tarafından izlediğimiz oyun, klasik tiyatro oyunlarının dışında bir izleme deneyimi sunuyor. Biletinizde yazan bloğa göre oyunun önce karakolda bekleme salonunu sonra da sorgu odasını izliyorsunuz. Ya da tam tersini... Her iki senaryoda da koltuğumuzdaki kulaklıkta Sanma ki Yaşıyorum'la bizi karşılayan Ferdi Tayfur, sahne dekoru, tüm mizansenler ve nefes alış verişlerine kadar şahit olduğumuz oyuncu performansları tam anlamıyla büyüleyici bir deneyim sunuyor.


Oyun bizi yine "Ne oldu?" sorusu ile uğurluyor.


Sezon bitmeden yakalamak isteyenler için Dünyada Karşılaşmış Gibi Mayıs ayında tekrar sahnede. Bilet bulmanın hayli zor olduğunu hatırlatır, iyi seyirler dileriz. 🎭


📸: dirensanat


bottom of page