top of page

Bilet tekelleri karşısında mücadele


The Cure, ABD turnesi öncesinde dinleyicilerden bilet fiyatlarının yüksek olduğu yönünde şikayetler alıyor. Grubun frontman'i Robet Smith, aracı kuruluş Ticketmaster'ı kısıtlama gücüne sahip olmadıklarını ama elinden geleni yaparak firmayla gorüşeceğini söylüyor. Görüşüyor da... Böylece en düşük fiyatlı biletler, 20 dolara kadar iniyor. Fakat "hizmet bedelleri" eklenince bilet fiyatları 40 doların üzerine çıkıyor.


"Hizmet bedeli", "işlem bedeli" ya da "kurye bedeli" gibi bizim de maruz kaldığımız keyfi uygulamalardan bahsediyoruz esasında. Bilet satışlarindaki tekelleşme, aracı kuruluşları, garanti rant sağlayan mekanizmalara dönüştüruyor. Grupları, ama öncelikle dinleyicileri ise marjinal maliyetlerin çokça üstünde bedeller ödemeye mahkum ediyor.


Smith, ikinci bir hamle sonrasınra en düşük fiyatlı bilet alanlar için 10 dolar ve herkes için 5 dolar olacak biçimde geri ödeme yapılacağını duyurdu en son. Ticketmaster'a karşı küçük fakat sembolik anlamı yüksek bir kazanım. Bu tartışmanın bir adım ötesinde Bruce Springteen ve Taylor Swift gibi yıldızlar özelinde, dinamik fiyat uygulamasıyla, talebe bağlı ve anlık olarak değişen bilet fiyatları yer alıyor... The Cure, dinleyiciden yana bir tutumla bilet tekellerinin rantlarını dünya genelinde tartışmaya açıyor...


Kaynak: The Guardian, Anıl Aba (2019). Türkiye'nin Bilet Tekeli Olarak Biletix.

📸: Andy Vella/The Guardian


Comments


bottom of page