top of page

Ateş suda yanar mı?


Geçtiğimiz günlerde Meksika Körfezi'nde doğal gaz hattında meydana gelen kaçak, yıldırım düşmesiyle büyük bir yangına dönüştü. Çıkan yangın yaklaşık beş saat içerisinde söndürüldü.


İlgili firma Pemex, yangının çevreye zarar vermediğini raporlasa da birçok uzmanın gözünde bunu söylemek için henüz çok erken. Körfez'de son beş yılda yaklaşık 90 petrol sızıntısı gerçeklestiği düşünüldüğünde; mevcut denizaşırı enerji altyapısını yeniden planlamak, akla gelen ilk seçenek olabilir. Fakat daha ötesinde bir dilemma sizi karşılıyor.


Karbon salımlarını düşürmek için büyük baskı altında olan büyük petrol ve doğalgaz sirketleri, net sıfır hedeflerini açıklamaya ve milyarlarca dolarlık varlık satışı (140 milyar dolar) gerçekleştirmeye devam ediyor. Ama

• Elden çıkartılan karbon salımı yüksek varlıklar, bir diğer taraftan küçük sirketler, bağımsız operatörler ve kamu kuruluşları tarafından alınıyor.

• Böylece mevcut rezervler, üzerindeki siyasi baskı görece çok daha düşük olan diğer kullanıcılara geçmiş oluyor.


Her hafta, büyük firmaların iklim krizine karşılık aldığı önlemleri ve devletlerin uyguladığı yaptırımları okuyoruz. Fakat piyasa araçları, emisyonların el değiştirmesinden öte bir çözüm sunmuyor.


"Ateş suda yanar mı?" Yanıyor kesin bir ihtimal!"Kaynak: Financial Times "A $140bn asset sale: the investors cashing in on Big Oil's push to net zero", The Guardian "Eye of fire: Gas leak sparks huge blaze on ocean surface off Mexico", The Hill "The Eye of Fire in the Gulf and a path forward away from fossil fuels.


📸: 365newslive.com

Opmerkingen


bottom of page