top of page

Aidiyet ve mülkiyet arasında: Doves


Doves, 11 yıl aradan sonra yayınlayacağı albüm "The Universal Want" öncesinde iki single yayınladı. Bunlardan ikincisi "Prisoners", yaklaşık bir aydır loop'ta. Gurubun solisti Jimi Goodwin, şarkının yüzleşmemiz gereken ve bizi tutsak eden düşüncelerimize dair olduğunu söylüyor. İzin verdiğimiz sürece bizi karanlık ve bilinmez yerlere götüren düşünceler...


Tutsaklık söz konusu olunca, bir şekilde aidiyetlerimize getiriyoruz konuyu. Dönüp bakınca, hayatımızın tüm uğraklarını belirli aidiyetler üzerinden anlatmak mümkün. Bir ihtiyaç gibi. Kendimizi, özgür hissetiğimiz her alanı bunlar üzerine inşa ettik. Bir müzik grubu, yönetmen, tenis oyuncusu ya da şehir... Fakat zaman zaman bu kadar güvendiğimiz alanları sallayıp yıkmak gerekiyormuş gibi de geliyor.


Aidiyet ile mülkiyet arasında, farklı bağlamlarda da olsa, sıkı bir ilişki var. Bir sevgili ya da eski bir eşya dolabı da olabilir; maddiyattan uzak bir bağlamda kurduğumuzu iddia ettiğimiz tüm aidiyetler, ona sahip olma ve onu sınırlı düzeyde paylaşma isteğini içeriyor sanki. Güvenli, huzurlu bir alanda tutsaklık giriyor sanki devreye. Ve bu duygudaşlık, bir şekilde mülk edinme gereğini içerdiği sürece, ilişkinin sürekliliğini sağlayacak gerçekliklere ihtiyaç duyuyor. Gösterdiğimiz sevginin karşılığını arıyoruz arkadaşlarımızdan. Tuttuğumuz takımdan şampiyonluk istiyoruz. Bir plak ya da gitar koleksiyonumuz varsa, doyumsuzluk giriyor devreye ve nicelikle dogru orantılı bir hal alıyor durum. Yaslandığımız karşılıksızlık iddiası da kayboluyor.


What did you want?

Can you give me a sign?

Or give me your current state of mind?

Old friend, it's been a while

We're just prisoners of this life


We’re just prisoners

We're just prisoners of this life

Although we won't be for long

We're just prisonersKaynak: NME


📸: stereogum.com

bottom of page