top of page

10 yıl önce bugün...Çıkış tarihi birkaç defa ertelenmiş fakat çıktığı tarihten sonraki on yıla fazlasıyla yeterli olmuş bir albüm Güneşi Beklerken.


Albümden duyduğumuz ilk ses İzmir'deki 29 Ekim kutlamalarındandı. Gezi'den hemen önce ama tam da Gezi'ye ait bir şarkı: “Eski Şarkısı”. Onu takip eden ise yaklaşık dört yıl sonra başımıza geleceklerden habersiz dinlediğimiz, Şirinler'in şarkısı "Sana Değmez".


Albüm çıkmadan önceki son Ankara konserinde alıyoruz yerimizi... İki yeni ses daha katılıyor aramıza... Detayları içtenlikle anlatan ve yaşananları dramatize etmeyip sakince hak arayan bir ayrılık şarkısı olan “Oyubozan". Teaser’daki lambalar sallanmaya devam ederken sahnede beliren bir piyano ve "Yağmur Teşekkürler"...


Zaman ve mekân gibi iki karmaşık olgunun arasında kaldığımız bir dönemde, tüm sorunların tam ortasında, ülkenin puslu hâlini yansıtmaya çalışan ve geleceğe de göz kırpan bir albüm olarak çıktı karşımıza "Güneşi Beklerken". 10 yıl önce bugün...


Bahsi geçen Ankara konserinde, Harun Tekin’in albümün çıkış sürecine dair sarf ettiği şu sözler de vakidir: “İnsanlar bizim delirdiğimizi zannettiler ve insanların çoğu bu konuda haklı olabilirlerdi aslında. Ama... Şimdi size 'Oyunbozan' çalacağız..."


📸: Opus3a


Comments


bottom of page