top of page

Çok kıymetli bir müzik insanını kaybettik


Çok kıymetli bir müzik insanını, gazeteci Tolga Akyıldız'ı kaybettik.


Bire bir olmasa da kendisiyle tanışıklığımız "Blue Jean" yıllarına dayanıyor. Akyıldız, şüphesiz ki; yazılarıyla, yayımladığı dergilerle ve düzenlediği organizasyonlarla kültür sanat üzerine yazmak/konuşmak konusunda hepimizi yüreklendiren ve örnek olan çok önemli bir karakter. Sanatçısından, müzik yazarına sektörde herkesin elinden tutan, herkesi dinleyen ve yukarı çekmeye çalışan çok değerli bir isim. Onu erken kaybetmenin hüznünü tüm ailesi ve sevenleriyle paylaşıyoruz.


Müziğin susturulduğu bir zamandan genç grupların önünü açmak için "%100 Açık Sahne" serisini, tüm dostlarının desteğiyle organize etti Tolga Akyıldız. Farklı kitleleri bir araya getirdi, müziğin birleştiriciliğinin peşinden gitti. Onu gördüğümüz, adını duyduğumuz her an yanında dostlarıyla belirirdi hep. Ona duyulan güven ve saygının gerçekliği her zaman geçerli...


2019'da Nilüfer Müzik Festivali'nde sohbet etmek için yanına gitmiştik. Büyük bir heyecanla Nilüfer'in şimdiden bir Orta Avrupa festivali kalitesine ulaştığından ve önünün çok açık olduğundan bahsetmişti. Takip ettiğimiz grupları dinlemiş ve Yaşlı Amca dinlememizi önermişti. 2022'de yine aynı festivalde Yaşlı Amca'nın harika performansına tanık olurken de kendisini anmıştık.


"Ölüm mutlak, yaşam değil."

Bir şarkının, konserin heyecanında, müzik konuşmanın ısrarında hep aklımızdasınız.


Comments


bottom of page